Haramla helal çakışırsa

Sual: Farzla haram, sünnetle mekruh veya vacible mekruh çakışırsa ne yapmak gerekir?CEVAPMaddeler halinde bildirelim:1- Farzla haram çakışınca, haram işlememek için, farz tehir edilir veya yerine göre terk edilir. Çünkü haramdan kaçmak, farzı yapmaktan önce gelir. Hadis-i şerifte, (Ufacık bir günahtan kaçınmak, bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir) buyuruldu.…

Devamını oku

İbadeti gizlemek

Sual: Nafile ibadetleri teşvik için, farz ibadetler gibi açıktan yapmak gerekmez mi?CEVAPRiya yani gösteriş korkusu yoksa, teşvik maksadıyla nafile ibadetleri açıktan yapmak caiz olur. Riya tehlikesi varsa yahut riyaya yol açabilecekse, nafile ibadetleri gizli yapmalıdır. (Bir hayrın yapılmasına yol gösteren onu yapan gibidir) mealindeki hadis-i şerife göre, sadakayı açıktan vermek,…

Devamını oku

Emir ve yasak Müslüman içindir

Sual: Dinin emir ve yasaklarına dinsizler de, uymazlarsa günah olur mu?CEVAPHayır, onlara günah olmaz. Günah, Allahü teâlânın emirlerini yapmamak, yasak ettiklerinden sakınmamaktır. Emir ve yasaklar, Müslümanlara, yani imanı olanlaradır. İmanı olmayanlara, yani kâfirlere, emir ve yasaklara muhatap olmak, ibadet etmek şerefi verilmedi. Kâfirlere, yalnız bir emir verilmiş, onlardan yalnız bir…

Devamını oku

Sevgi varsa kural işlemezmiş

Sual: (Günah denilen şeyler, bizi Tanrı’dan uzaklaştıran hareketlerdir. Sevgi ve aşkın olduğu yerde kurallar biter; çünkü gerçek sevgi, Tanrı demektir. Cennet ve Cehennem bu dünyadadır. Yunus Emre, “Yaratılanı hoş gördük Yaratandan ötürü. Ben dost cemalin görmüşem, huri cinanı neylerim” diyor. Cennet olsaydı, böyle der miydi? Mevlana da, “Helal haram ölene…

Devamını oku

Şartsız söylenenler

Sual: Bazı hadislerde, (Şunu yapan cennete veya cehenneme gider) deniyor. Mesela, (Cömert cennete gider) veya (Savaşta ölen şehiddir) denince, bunun bazı şartları yok mudur? Her cömert, cennete gider mi, savaşta ölen herkes şehid mi olur?CEVAPİmam-ı Rabbani hazretleri, (Şartsız bildirilen bir hüküm, şartlı olarak anlaşılır) buyuruyor. Şartsız söylenen şeylerin mutlaka bazı…

Devamını oku

Dinde temel sayılan 8 madde

Sual: Hâtim-i Esam hazretlerinin açıkladığı, dinde temel sayılan 8 madde nelerdir?CEVAPŞakîk-i Belhî hazretleri, talebesi Hâtim-i Esam hazretlerine sordu:— Ne kadar zamandır benden ders alıyorsun?— 33 senedir.— Bu kadar zaman içinde benden neler öğrendin?— Sekiz şey öğrendim. — Çok üzüldüm, emeklerim boşa mı gitti?— Hocam, siz sordunuz, ben de doğrusunu söyledim.…

Devamını oku